51st International Six Days Trial
Zeltweg, Austria
September 20-25, 1976
Rider information provided by Alfred Kirkland, Thanks Alfred!
Results and scores provided by Andre Ming and Helmut "Speedy" Clasen(141) ...Hercules ...Silver ...(4.859.8...40) Canadian Trophy Team
The US Silver Vase finished in fourth place.

US Rider        Canadian Riders
175cc Class
146...Dane Leimbach ...Penton ...Vase Team - Penton B...Gold...(4.143.6...11)
148...Rick Weathersbee...Penton ...Lubbuck Trail Riders...Bronze...(6.385.2...81)
156...Drew Smith...Hercules...Herc. USA...Gold...(4.266.6...21)
174...Mike Rosso...Hercules...Herc. USA...Gold...(4.280.9...22)
160...Don Cichocki...Penton...Rhody Rovers...Gold...(4.354.2...27)
178...Harry Heilemann...Penton...Gold...(4.392.2...29)

250cc Class
185...Lars Larson...KTM...Trophy Team...Gold...(4.250.5...40)
188...Eric Jensen...Penton...Crotona M/C...Gold...(4.191.2...26)
195...Bill Uhl...Hercules...Trophy Team Herc. USA...Gold...(4.131.3...20)
204...Mike Hannon...Bultaco...Trophy Team Bultaco 1...Gold...(4.224.5...35)
208...Tom Penton...Penton...Vase Team Penton A...Gold...(4.010.4...11)
214...Jack Penton...Penton...Vase Team - Penton A...Gold...(3.995.5...10)
227...Malcolm Smith...Husky...Highland Cycle Riders...Gold...(4.133.3...21)
230...Ron Lamastus...Ossa...Yankee/Ossa..DNF
233...Dave Hulse...Ossa...Yankee/Ossa...DNF
240...Jeff Gerber...Penton...Rhody Rovers...Gold...(4.231.6...36)
243...Earl Law...Ossa...Yankee/Ossa...Silver...(4.369.5...55)
253...DennisVandecar...Penton...Penton C...Gold...(4.352.6...53)
257...Rod Bush...Penton...Penton B...Gold...(4.175.1...23)
269...Larry Thompson...KTM...DNF

350cc Class
285...Jim Hollander...Rokon...Trophy Team...Gold...(4.127.8...18) (Top Scoring Trophy Team rider)
305...Carl Cranke...Penton...Vase Team - Penton A...Gold...(4.066.1...16)
315...Gary Edmond...Rokon...Rhody Rovers...Gold...(4.180.2...21)

500cc Class
318...Jeff Hill...Penton...Lubbuck Trail Riders...Gold...(4.261.5...22)
319...Jim Simmons...Husky...Lubbuck Trail Riders...Silver...(4.823.8...45)
325...Dave Ashley...Yamaha...Yamaha USA...Gold...(4.245.1...20)
329...Kevin Lavoie...Penton...Trophy Team - Penton C...DNF
335...Gary Younkins...Penton...Trophy Team - Penton B...Gold...(4.132.4...13)
339...Stan Rubottom...Yamaha...Crotona M/C...Silver...(4.533.0...38)
343...Bill Geier...Penton...Crotona M/C...Gold...(4.357.2...28)
351...Ken Maahs...Husky...Highland Cycle Riders...Bronze...(6.808.0...50)
352...Chris Carter...Yamaha...Yamaha USA...Gold...(4.256.6...21)
360...Dick Burleson...Husky...Highland Cycle Riders...Gold...(3.985.9...4)
366...John Fero...Yamaha...Yamaha USA...Gold...(4.438.6...33)
369...Charles D. Bethards...Bultaco...Bultaco 1..Gold...(4.410.0...32)
370...Ben Bower...Bultaco...Bultaco 1...Gold...(4.402.9...31)
373...Frank Gallo...Penton...Penton C...Gold...(4.118.9...12)

Trophy Team: 10 of 15 (61.994.6)
Larson, Uhl, Hannon, Hollander, Lavoie,Younkins

Vase Team:
Leimbach, T. Penton, J. Penton, Cranke



Canadian Riders      US Riders
CANADA WON THE WATLING TROPHY FOR THE BEST PERFORMANCE

125cc Class
Tony Burgess...KTM 125...Trophy...Silver
Jeff Burgess...Can Am 125...Silver
Larry Kennedy...Hercules 125...Silver

175cc Class
Helmut Clasen...KTM 175...Trophy...Silver
Bob Fisher...Can Am 175...Vase...Silver

250cc Class
Jeff Smith...Can Am 250...Vase...Gold
Ron Matthews...Can Am 250...Vase Gold
Eric Neilsen...Can Am 250...Vase...Silver

350cc Class
Gordon Young...KTM 350...Trophy...Silver
Dick Fish...KTM 350...Trophy...Silver
Jim Fisher...Jawa 350...Silver
Ken Rice...Jawa 350...Bronze

500cc Class
Dan Amor...KTM 500...Trophy...Gold
Al Perrett...KTM 500...Silver
Tino Martini...Jawa 500...Bronze

Ted Dirstein   (special Organizers award for completing the event with a severely damaged m/cycle.)  Bronze

Canadian Trophy Team: Tony Burgess, Helmut Clasen, Gordon Young, Dick Fish, Dan Amor
Canadian Vase Team: Bob Fisher, Jeff Smith, Ron Matthews, Eric Neilsen

Supporters:  George Kirkpatrick, Jim Kelly, Ann Rice, Larry Bastedo, Blair Donnely,
Team Results: 8th. Trophy, 8th. Vase.
Trophy winner: East Germany,  Vase  Czechoslovakia